Jaka pompa głębinowa do domu jednorodzinnego

Jednym z najczęściej zadawanych pytań skierowanych do nas jest takie: "Jaka pompa głębinowa jest najlepsza do domu jednorodzinnego?"

Na tak zadane pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Dlaczego? 

Ponieważ są różne studnie (o różnej średnicy), o różnej głębokości, a lustro wody w studni może się utrzymywać na różnym poziomie (np. na 7 m a w innej na 50 m). Jeden odwiert znajduje się zaraz przy domu, inny zaś  oddalony jest o 60 m, dlatego parametry pompy należy dobierać indywidualnie. Najlepszy sposobem na dobranie odpowiedniego modelu jest jest wykonanie telefonu do firmy, gdzie ekspert najpierw zrobi rozpoznanie, a po uzyskaniu odpowiedzi dobierze najlepszą pompę do danej studni, uwzględniając określony przedział cenowy. (Jeśli nie wiesz jak dobrać pompę zadzwoń lub napisz maila do nas).

Wielu "zamożniejszych" klientów wybiera droższą pompę znanej dobrej firmy, uważając że pochodzi dłużej. W większości przypadków jest to prawda, pod warunkiem, że prawidłowo ją podłączymy i dobrze dobierzmy parametry, aby pompa nie była dławiona lub nie przegrzewał się silnik.

Na co należy zwrócić uwagę? 
Pompę głębinową należy dobrać w taki sposób, aby mieściła się do studni głębinowej z delikatnym luzem, ale nie za dużym, Przykładowo pompa głębinowa o średnicy  74 mm, np. firmy Grundfos model SQ3-55 będzie odpowiednia do studni o średnicy 90 mm lub 100 mm. Ale już w studni o średnicy 160 mm lub kręgowej, powinna być zamontowana w tzw. rurze osłonowej, która wymusi bieg wody przy pompie i zapewni lepsze chłodzenie silnika. 

Żywotność pompy może również w dużym stopniu zależeć od dobranego zestawu sterującego. Posłużę się przykładem. Zdarza się, że pan Iksiński kupuje pompę głębinową z przeznaczeniem do zasilenia domu jednorodzinnego i decyduje się na sterowanie automatyczne bezzbiornikowe. Pompa przy takim automacie bez zbiornika wyrównawczego będzie się włączała za każdym razem, gdy pan Iksiński odkręci kran, czy też spuści wodę w toalecie. Wiadomo, że częste włączanie i wyłączanie pompy wpływa na szybsze zużycie się części. Przygoda z takim rozwiązaniem może zakończyć się już po pół roku aktywnego działania. Oczywiście na rynku są takie pompy jak np. SQ Grundfosa, które są przystosowane do częstych załączeń, ale nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. W takiej sytuacji poleciłbym panu Iksińskiemu zastosowanie zbiornika hydroforowego 

Kolejną sprawą, która może wpłynąć na żywotność pompy to odpowiedni przekrój kabla. Większość firmowych dobrych pomp głębinowych jest sprzedawana bez kabla zasilającego. Pompa ma tylko wyprowadzenie 0,5 m od silnika. Jest to podyktowane tym, że jednemu klientowi wystarczy 20 m kabla, bo taką ma studnie, wówczas można zastosować kabel o grubości np. 1,5 mm2, inny zaś klient ma studnie głębszą i umieszczoną dalej od domu i potrzebuje 60 m kabla zasilającego. Aby silnik miał długą żywotność i prawidłowo działał kabel musi być o odpowiedniej grubości - w tym przypadku dużo grubszy przez co droższy niż w pierwszym przypadku. Jeśli użytkownik źle dobierze kabel zasilający a co gorsza zastosuje zwykły a nie specjalny do wody, to taka pompa na pewno pochodzi krócej nawet jeśli to będzie firmowa, dobra jakościowo pompa. 

Na koniec wspomnę o złączkach, niby banalna rzecz i zadacie pytanie, co złączki mają do żywotności pompy. Jako firma zajmująca się serwisem mamy informacje iż złączka PE słabej jakości zastosowana do podłączenia rury zasilającej mają bardzo duże znaczenie.
Cieńsza uszczelka może doprowadzić do przecieku. Słaba ścianka w najtańszych złączkach może pęknąć od większego ciśnienia pompy. Jeśli pęknie złączka przy pompie w studni głębinowej i będzie następował ciągły spadek ciśnienia, pompa będzie się uruchamiała co chwilę, lub stale pracowała, bo będzie chciała wyrównać ciśnienie w zbiorniku. Skutkiem tego będzie szybsze zużycie się pompy a co gorsza może to spowodować znaczny wzrost rachunku za prąd, ponieważ pompa przez cały miesiąc będzie pracować, a wyłapanie tego wcześniej graniczy z cudem. Przy większych pęknięciach pompa może pracować non sto pompując wodę z powrotem do studni.  Najlepiej w studniach głębinowych zastosować specjalne profesjonalne złączki mosiężne z bardzo grubym uszczelnieniem dostępne między innymi w naszym sklepie. (złączki takie mają wytrzymałość do 25 barów), są też złączki plastikowe o zwiększonej wytrzymałości do 16 barów, również przeznaczone do pomp głębinowych. 

średnica pomp głębinowych







pompa głębinowa z wyłącznikiem automatycznym


 

Zostaw po sobie komentarz