Jak usunąć muł z oczka wodnego

Po dłuższym czasie na dnie każdego oczka wodnego pojawiają się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Są to np. różne części roślin, liście, odchody ryb lub gnijące resztki pokarmu. Pozostawienie ich w wodzie sprawi, że wygląd naszego oczka będzie coraz mniej atrakcyjny oraz zacznie wydzielać się nieprzyjemny i specyficzny zapach. Takie zanieczyszczenia powodują również wydzielanie się siarkowodoru, który jest substancja toksyczną, niebezpieczną dla ryb i wszystkich organizmów występujących w oczku. Jeśli nasze oczko jest bardzo zanieczyszczone, należy niezwłocznie pozbyć się glonów, mułu i reszty zanieczyszczeń.



Rozwiązania ułatwiające oczyszczanie oczka

Niestety nie ma urządzeń i sposobów, aby usunąć całkowicie zanieczyszczenia z oczka wodnego. Można natomiast sprawić, aby usuwanie mułu i nagromadzonych zanieczyszczeń było rzadsze i jednocześnie łatwiejsze i lżejsze.

Najważniejsze jest, aby opóźnić zamulanie wody. Można to zrobić sprawdzając, ile pokarmu potrzebują i zjadają nasze ryby. Za duża ilość pokarmu osadza się na dnie i zabrudza oczko. Świetnym pomysłem będzie posadzenie na dnie roślin, które dostarczą wodzie tlenu. Warto również zainstalować siatkę ochronną, jeśli w pobliżu rosną drzewa lub krzewy, aby zminimalizować wpadanie liści.



Pompa zatapialna i dobre filtry

Sposobem na łatwe i szybkie wyczyszczenie oczka wodnego, jest użycie pomp odpowiednich do mułu i zastosowanie ich razem z filtrami. Na rynku istnieją filtry biologiczne, mechaniczne, a także UV. W jaki sposób działają?

Pompa, wodę z oczka wodnego kieruje do filtra, gdzie zostaje ona oczyszczona. W następnej kolejności oczyszczona już woda trafia do oczka. Do filtra i pompy można także dodać aktywator. Dzięki niemu oczyszczona woda zostanie zaopatrzona w pożyteczne bakterie, które sprawią, że czystość wody będzie utrzymywała się przez dłuższy czas.

Aby oczyścić oczko wodne można zastosować również specjalną pompę szlamową lub odkurzacz połączony z pompą. Bardzo ważne jest, aby pracę przy pomocy tych urządzeń wykonywać z dużą ostrożnością. Przy dnie zbiornika należy zostawić małą cienką powłokę szlamu, która ochroni rośliny i ryby.



Tradycyjne metody oczyszczania oczka wodnego

Gdy nasze oczko wodne jest bardzo zanieczyszczone i zaniedbane, może się okazać, że jedynym rozwiązaniem będzie użycie tradycyjnej metody, czyli łopaty i szczotki. Zatem najpierw należy przenieść wszystkie rośliny i ryby do osobnych pojemników. Następnym krokiem będzie wypompowanie wody i usunięcie nadmiaru szlamu z dna przy pomocy łopaty. Zostaje teraz oczyszczenie szczotką brzegów zbiornika i ponowne nalanie do niego wody. Trzeba pamiętać, aby woda była na poziomie twardości pomiędzy 3°dH a 10°dH.

Aby w przyszłości uniknąć takiego gruntownego czyszczenia, warto regularnie oczyszczać oczko wodne przy pomocy pompy lub odkurzacza, najlepiej zawsze na początku sezonu, a także istotnym jest kontrolowanie poziomu mułu. Gdy jego wysokość osiągnie 15 cm należy przeprowadzić kolejne, dodatkowe czyszczenie.


Zostaw po sobie komentarz