Jak spuścić wodę z hydroforu?

Podczas użytkowania pompy ssącej cały czas znajduje się w niej woda. Warto o tym przypominać, bo klienci dość często o tym zapominają i zostawiają pompę z wodą na zimę. Zamarznięta woda robi zazwyczaj wielką szkodę w pompie. Wodę spuszczamy z pompy przede wszystkim, aby uchronić ją przed minusową temperaturą w zimie (gdy pompę wykorzystujemy jedynie sezonowo) lub gdy chcemy ją przetransportować, lub przechowywać.

UWAGA! Spuszczenie wody z pompy jest konieczne, jeżeli w miejscu przechowywania może pojawić się temperatura poniżej 0°C !

Zamarznięta woda zwiększa swoją objętość i niszczy wewnętrzną część hydrauliki. Najczęściej dochodzi do pęknięcia dyfuzorów, wygięć wirników, ale i pęknięć korpusu pompy.

Aby mogli sobie Państwo lepiej wyobrazić, jak należy dokonać opróżnienia pompy, dodałem obok zdjęcie pompy ssącej Jet100A. 
https://hypo.pl/pompa-hydroforowa-jet-100a-omnigena,id680.html

Aby opróżnić wodę z urządzenia, należy odłączyć pompę od prądu i odkręcić zawór tłoczny instalacji. Mam tu na myśli wąż ogrodowy, kran w domu, czy kranik na działce. Wtedy ciśnienie z instalacji spadnie i nie będzie uzupełniane przez pompę, gdyż ta jest odłączona od zasilana. W tym momencie znaczna część wody zostanie wypchnięta przez poduszkę ciśnieniową w zbiorniku. Ale nie wszystko!

Każda pompa ssąca posiada otwór umożliwiający spuszczenie wody. Numer 1 na rysunku oznacza korek zalewowy, który służy do pierwszego zalania pompy. My polecamy dużo wygodniejszy sposób - przy pomocy trójnika zalewowego, który potem wykorzystamy do poprowadzenia wody. Natomiast numer 2 to korek spustowy. Przy spuszczaniu wody właśnie chodzi nam o otwór numer 2. Można go bez problemu odkręcić kluczem. Najczęściej będziemy używać do tego klucza w rozmiarze siedemnaście.

Aby rozpocząć spuszczanie wody należy odłączyć pompę od prądu. Jest to bardzo ważne, ponieważ wyłącznik ciśnieniowy uruchomi pompę, w momencie w którym w instalacji spadnie ciśnienie. Gdy odkręcimy korek numer dwa, woda zaczynie się wylewać z korpusu pompy. Po chwili możemy jej trochę pomóc i ją przechylić.

Jak zabezpieczyć pompę na zimę?

Pomimo braku wody w korpusie, nie powinno się trzymać pompy na mrozie, z uwagi na jej elektronikę. Gdy pompa znajdzie się już w miejscu w którym będziemy ją przechowywać na czas nie używania, warto ją ponownie zalać wodą. Może zabrzmi to irracjonalnie, ale ochroni to pompę przed korozją. Nie potrzebujemy do tego specjalnych środków, takich jak alkohol, czy substancje oleiste. Watro również raz na jakiś czas pokręcić wałem obrotowym pompy. W tym celu wystarczy zakręcić wentylatorem pod przykryciem, na tylnej części pompy. Wszystkie te czynności pomogą nam w konserwacji pompy i wydłużą jej żywotność. 

Korki do zlewania i zalewania pompy

 

Zostaw po sobie komentarz