Jak podnieść ciśnienie wody w instalacji

Zdarza się czasami, że ciśnienie wody w domowej lub ogrodowej instalacji jest za niskie. Czy można coś zrobić aby podnieść ciśnienie? Oczywiście. W ofercie firmy znajdą państwo kilka pomp, które przeznaczone są do tego celu. 
Uwaga, cenna rada: Jeśli podłączymy zwykłą pompę, bezpośrednio do sieci wodociągowej, musimy się liczyć z tym, że szybko zużyje się uszczelniacz wału pompy, co za tym idzie, może nastąpić wypływ wody do silnika, tym samym trwałe uszkodzenie pompy. A więc zwykła pompa marketowa czy ogrodowa nie jest dobrym rozwiązaniem do podnoszenia ciśnienia z sieci wodociągowej. Warto przypatrzeć się kilku urządzeniom:

Pierwsze urządzenie to pompa IBO HOME-1. To kompaktowa, specjalna pompa automatyczna, przeznaczona do podnoszenia ciśnienia w domowych instalacjach. Pompa jako jedyna z niewielu na rynku może zapewnić nam ciśnienie dokładnie takie jakie będziemy chcieli. Wszystko za sprawą falownika i przetwornika ciśnienia, który wbudowany jest w konstrukcję. Możemy wówczas sterować prędkością obrotową silnika, co umożliwia utrzymanie idealnego ciśnienia w kranach, zgodnie z naszymi potrzebami. Pompa jest bardzo cicha, a optymalizacja ilości obrotów na minutę sprawia, że jest to bardzo ekonomiczne urządzenie w użytkowaniu. 

MQ 3-35 GRUNDFOS-. W przeciwieństwie do poprzedniej pompy tu nie da się ustawić wyjściowego ciśnienia. Jesteśmy skazani na maksymalne ciśnienie, które oferuje pompa. MQ3-35 jest w stanie podnieść ciśnienie o 3,5 bara. Ciśnienie, jakie uzyskamy w kranie to suma ciśnień pompy i naszego wodociągu. Jeśli ciśnienie okazało by się za mocne - możemy zastosować reduktor ciśnienia.   

Pompa JP-5 z osprzętem 230V GRUNDFOS

Pompa ssąca JP-5 duńskiej firmy Grundfos to wyjątkowa pompa o bardzo wysokiej jakości. Wykonana jest z materiałów bardzo dobrej jakości, co sprawia, że ma bardzo długą żywotność. Pompa jest jednostopniowa i niewrażliwa na pęcherzyki powietrza, które mogą pojawić się podczas zasysania. Jej ekonomiczny silnik jednofazowy (850 W) zapewnia dobre parametry - 55 l/min i 4,3 bary ciśnienia. Uwaga, ta pompa wymaga dodatkowo zbiornika hydroforowego (może być mały - np. 8 litrowy).


Jeśli jednak te rozwiązania są za drogie na naszą kieszeń, a musimy sobie jakość poradzić, to w ostateczności możemy podłączyć zwykła pompę, z jednym ważnym zastrzeżeniem. Jeśli ciśnienie jest większe niż 0,5 atmosfery, a zazwyczaj jest, to przed hydroforem, a dokładnie pompą ssącą należy założyć reduktor ciśnienia. Taki, który będzie miał dużą przepustowość (minimum 60 litrów na minutę). Mniejsze reduktory się nie nadają. Zamontowany reduktor musi mieć możliwość regulacji. Montujemy go po stronie ssania, tak jak pokazano na zdjęciu poniżej. Tak podłączony reduktor należy wyregulować i obniżyć ciśnienie do 0,5 atmosfery (aby tyle podawane był na pompę) i wówczas możemy podłączyć system pod wodociąg. Tym samym zredukować znacząco koszty całego przedsięwzięcia. Miej jednak na uwadze, że jest to cały czas ta sama tania pompa, a jej żywotność jest zdecydowanie krótsza w porównaniu do markowych modeli.





IBO Home-1 pompa 

MQ3-35 Grundfos

JP-5 Grundfos z osprzętem

 

Zostaw po sobie komentarz